Tentokrát na Slovensku a v Poľsku PDF Print E-mail
Written by Gabriela Žáková   
Thursday, 28 December 2017 18:12

 

„Znalosť jazykov je bránou k múdrosti.“

RogerBacon

           

Dňa 26. septembra 2017 vo večerných hodinách sme všetci s očakávaním čakali na našich nemeckých výmenných partnerov z Unny. Už po dvanástykrát sa konala nemecko-poľsko-slovenská študentská výmena medzi strednými školami v nemeckej Unne, poľskej Musyzne a slovenskom Bardejove. Nemeckí kamaráti pricestovali okolo 21.00 hod. a bol to príjemný pocit opäť stretnúť priateľov, ktorých sme mali možnosť spoznať v júni v Nemecku. Každý z nás si svojho kamaráta zobral domov, kde sme ich zoznámili so svojou rodinou a prostredím.

            Druhý deň absolvovali naši nemeckí partneri prehliadku školyGymnázia L. Stöckela, z ktorej odchádzali nadšení a konštatovali, že tak vynikajúco vybavenú školu nemajú ani oni doma. Potom nasledovala prehliadka mesta Bardejov, pri ktorej naši študenti nemčinári nezaháľali a o sprievodné slovo v nemeckom jazyku sa postarali Karin Jašeková (2.G)  a Filip Šinaľ (4.D). Po prehliadke bol pre všetkých pripravený chutný obed v školskej jedálni a poobede sme sa presunuli do Bardejovských Kúpeľov, kde sme ochutnali vodu z kúpeľného prameňa a typické oblátky.

            Štvrtok sme spoznávali slovenské krásy v podobe Spišského hradu a skúsili sme tiež splavovanie rieky plťkami. Počasie bolo krásne a výlet sme zakončili návštevou salaša.

            Piatok sme pre zmenu aj my Slováci spoznávali novú krajinu a nové miesta v nej, v plnej kráse sa nám predstavila poľská Muszyna i Krynica. Študenti z Muszyny nám pripravili bohatý program s prehliadkou školy i návštevou miestneho múzea. Pohostili nás chutným obedom a pomohli nám spoznávať krásy zákutí ich miest. Po návrate domov sme našim nemeckým partnerom ukázali nočný život Bardejova.

             Sobotňajší program vytvárala každá rodina osobitne, a tak si každý zvolil plán dňa podľa svojho gusta. Niektorí šli na bowling, iní do prírody, niektorí chlapci boli hrať paintball. Večer sme sa rozlúčili s rodinou a skoro ráno v nedeľu sme už vychystaní a pobalení čakali pred školou na autobus, ktorý nás mal zobrať na 3-dňový výlet do Poľska.

            V nedeľu sme navštívili a podrobnejšie spoznali Osvienčim, Birkenau, kde sme mohli počuť o hrôzach z druhej svetovej vojny. Myslím, že môžem povedať za všetkých, že z toho miesta sálala hrôza, no bolo zaujímavé dozvedieť sa viac, čo sa za týmto vojnovým neľudským „zverstvom“ skrývalo. Nejedného z nás i našich kamarátov premohli emócie natoľko, že sa nám kotúľali slzy po tvári. Do autobusu už každý nastupoval sám so svojimi pocitmi, myšlienkami, dojmami a v tichu cesty ich „spracovával“... Večer sme dorazili do Krakova, kde sme sa ubytovali, navečerali a nasali atmosféru večerného mesta.

             Pondelok patril prehliadke pamiatok, prínosný a pútavý výklad pani sprievodkyne po hrade Wawel nenechal nikoho bez osobnej zainteresovanosti. Nechýbala tradičná fotka pri známom drakovi a premiestnili sme na námestie, naGlownyrynek.Atmosféru štvorcovitého námestia umocňovala v presnú hodinu typická hudba trúbkara, ktorý podľa historických prameňov ukončil trúbenie v istom takte, lebo bol zostrelený. Deň sme si spríjemnili krátkym popoludňajším rozchodom, ktorý každý využil inak.

            Utorok sa niesol v zvláštnej nálade, keďže  si každý zo zúčastnených uvedomoval, že niečo veľké končí. Rozlúčili sme sa s nemeckými partnermi, neskôr aj s poľskými študentmi a čakala nás už len cesta domov. Jedno je však isté, a to že už nikdy nezabudneme na tieto chvíle strávené v Nemecku, Poľsku a Slovensku spojenés týmito skvelými ľuďmi a miestami. Znovu prežité poznanie, že všetci sme si rovní, a je jedno, z akej krajiny pochádzame, akej sme národnosti, nás vyzbrojilo hodnotami do života.

             Poďakovanie patrí všetkým, ktorí túto výmenu zorganizovali. Bola to pre nás výnimočná skúsenosť, ktorá priniesla mnoho zážitkov a nových priateľstiev. Osobitá vďaka patrí vedeniu školy za podporu takýchto výmenných pobytov, lebo raz vidieť je iné, ako stokrát počuť. Ďakujeme aj PaedDr.Jane Guľovej, PhD. a Mgr. Jane Štalmachovej, ktoré s nami študentskú výmenu v zahraničí absolvovali, a tiežMgr. Marianne Pribilincovej, ktorá nad celým projektom držala ochrannú i pomocnú ruku.

Mladším spolužiakom už len motivačne odkazujeme: „S každým jazykom, ktorým hovoríte, žijete nový život.“

TímeaFedušová, študentka GLS, 2.A

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin