Tri lásky Terézie Vansovej PDF Print E-mail

Tri lásky Terézie Vansovej 

„Svet je krásny vždy a všade, kam nepríde človek so svojím trápením a mukou.“

(Terézia Vansová)

 

Keď som nahliadol do archívu seminárov Okresnej knižnice D. Gutgesela v Bardejove, bol som milo prekvapený, že prvý seminár sa spája už s rokom 2008. Vtedy som ani len netušil, že raz budem stálym členom literárno-dramatického krúžku Galatea, ktorého členovia spolu so svojou učiteľkou PhDr. M. Bušikovou, PhD. odkrývajú v odborných seminároch nielen krásu umeleckého slova, ale aj často neľahké životné osudy ich tvorcov.

Nebolo to inak ani pri Terézii Vansovej, ktorej spisovateľský talent a tvorba sa posúvali s odstupom času do zabudnutia. Aby sme dostali odpoveď na vzniknuté otázky, prečítali sme si knihu Petra Glocku Tri lásky Terézie Vansovej a dozvedeli sme sa veľa o ťažkom osobnom a spisovateľskom osude Vansovej (v Lomničke prišla o svoje jediné dieťa,  jej manžel Ján Vansa sa často liečil a literárna kritika jej texty prijímala s výhradami), ale Vansovej húževnatosť prekonala prekážky a v písaní nachádzala úľavu zo straty syna.

Nezabudnuteľné boli Vansovej aktivity, v ktorých sa venovala slovenským ženám, (učila ich hospodáriť, vzdelávať sa, zbierala recepty a neobišla ani módu), a to ju priviedlo k založeniu časopisu „pre poučenie a zábavu“ Dennica (1898).

Hosťom novembrového seminára bol Mgr. Oliver Zajac, ktorý upútal fundovaným príspevkom, čo všetko sa udialo v dobe na prelome storočí. Mgr. Jana Lešková priblížila ťažké postavenie žien a ich boj za svoje práva a postupný proces emancipácie a PhDr. Bušiková, PhD. s členmi  svojho krúžku Galatea sprítomnili v literárno-dramatickom pásme život, dielo a aktívny záujem Terézie Vansovej o slovenské ženy. Pretože autorka mala blízky vzťah k folklóru aj k moderným postupom vo svojej tvorbe, nechýbali ani hudobné vstupy s ľudovými i modernými hudobnými motívmi. Rečníckym majstrovstvom ako vždy zaujal moderátor Mgr. Juraj Bochňa.

Inšpirujúc sa Vansovej nezlomnosťou a vytrvalosťou ísť ďalej, snažme sa všetci, aby sme aj my ten svoj/náš svet mali každým dňom len a len krajší.

Matúš Barút, študent GLS, 3.B

Last Updated ( Monday, 22 January 2018 08:53 )
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Gymnázium L. Stöckela
Správca: Mgr. Ján Miškanin